Reilu vuosi sitten sain kunnian pitää vuosijuhlakauden avajaisissa tuutoreiden puheen. Muistelin puheessa pupusyksyn ensimmäisiä kurssivalintoja, bileitä ja koulumme legendaarisia opettajia. Halusin myös korostaa pupuille opiskelijayhteisömme TuKYn ainutlaatuisuutta ja sen tarjoamia mahdollisuuksia, joita ei mielestäni kannata missata. Uskon, että aktiivinen opiskelijajärjestötoiminta antaa paljon enemmän mitä se ottaa. Minä ja monet muut aktiivit olemme saaneet järjestötoiminnasta unohtumattomia muistoja, työelämässä hyödyllisiä oppeja sekä ennenkaikkea hyviä ystäviä. Aika super hyviä asioita siis!
Jos kuitenkin tuntuu siltä, että järjestöjuna meni jo ohi, on hyvä muistaa, että keväällä tulee myös useita hyvä mahdollisuuksia nousta mukaan kyytiin. Näin sijoittamisesta kiinnostuneen voin lämpimästi suositella KY-Kasinon toimintaa. Mikäli formulat, tekniikka ja poikkitieteellinen yhteistyö teekkarien kanssa kiinnostaa, on yliopiston formulatiimissä eli Student Formula Turussa tilaa kauppatieteelliselle osaamiselle. Näiden lisäksi Gunnersilla, Gourmetilla, KKOY:llä ja monilla muilla hienoilla järjestöillä hallitus vaihtuu vasta kevään lopussa.
Syksyllä käytiin myös tärkeät TYYn edustajistovaalit. TSE-lista pärjäsi vaaleissa suhteellisen hyvin. Paikkamäärä pysyi samana seitsemän TSE-edaattorin ansiosta, joista jopa kuusi olivat uusia edaattoreita. Hyvä me! Sain itse myös mandaatin jatkaa seuraavat kaksi vuotta edustajistossa. Toisin sanoen edunvalvontatyö jatkuu, vaikka Kopon hommat loppuvatkin. On hyvä, että edustajistosta löytyy järjen ääniä ja vastuullisen talouden puolustajia. Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan eli HYY:n tapauksesta tiedämmekin, mitä vastuuton taloudenpito voi pahimmillaan tarkoittaa.
HYYssä 150 vuoden aikana kerrytetty jopa 400 miljoonan euron kiinteistövarallisuus jouduttiin pakkomyymään erääntyvien velkojen takia. Epäonnistuneiden taloudellisten päätösten takia HYYn historialliset rakennukset Helsingin keskustassa jouduttiin myymään pilkkahintaan. Velkojen ja likviditeettiongelmien johdosta HYYn jäsenmaksua jouduttiin korottamaan 50%.
TYYssä asiat onneksi ovat ainakin vielä suhteellisen hyvin eikä vastaavaa talouskatastrofia ole näkyvissä. Itse-asiassa viime kaudella TYYn vuosittaista jäsenmaksua onnistuttiin pienentämään eurolla. Tehtävää silti riittää. Näin joulun alla moni on varmasti taas huomannut, että yliopiston tenttitilojen kapasiteetti ei riitä vastaamaan ruuhkahuippujen kysyntää. Itse pidin tästä möyhöä viime edarikaudella, jolloin Turkuun saatiin luotua Publicumin lisätenttitila. Tämä ei kuitenkaan ole tarpeeksi. Itseäni myös hieman harmittaa, että tällaisten konkreettisten, kaikkia opiskelijoita hyödyttävien, asioiden sijaan edustajistossa harmillisen usein riidellään opiskelijoita eri leireihin jakavista identiteettipoliittisista kysymyksistä kuten Israel–Palestiina-kysymyksistä tai siitä millaista ruokaa Unican ravintoloissa voidaan tai ei voida tarjota.
Osalla opiskelijoista, allekirjoittanut mukaan lukien, alkaa keväällä kandin kirjoittaminen. Osalla tähtäimessä on taas astetta isompi urakka eli gradun tekeminen. Mitä mielenkiintoisempi aihe on itselleen, sitä helpompi ja kivempi kandin kirjoitusprosessista tulee. Lomailemisen ohessa onkin hyvä miettiä itseään kiinnostava aihe ja selvittää löytyykö kyseisestä aiheesta tarpeeksi tieteellisiä lähteitä. Hyvällä suunnitellulla kun säästää myöhemmin niin omia hermoja kuin hiuksia.
Tsemppiä tämän vuoden viimeisiin rutistuksiin! Olkaahan ahkeria, sillä tontut ovat nyt liikkeellä. Hyvää ja rentouttavaa joulua.
Kopo kiittää ja kuittaa!
Koulutuspoliittinen vastaava Markus Miilunpalo
