Luottamustoimet

Luottamustoimet

Turun KY:n toiminnan kirjon mahdollistaa suuri joukko aktiivisia toimijoita. Turun KY:llä ylintä päätäntävaltaa on ylioppilaskunta-aikana käyttänyt edustajisto ja yhdistysaikana syyskokous. Näiden tärkein tehtävä on valita vuosittain hallitus, joka vastaa Turun KY:n toiminnasta toimikautensa ajan. Lisäksi valitaan taloustoimikunnan puheenjohtaja, joka yhdessä taloustoimikunnan kanssa vastaa talouden ohjauksesta.

Hallitus valitsee itselleen toimihenkilöt. Ylioppilaskunta-aikana sihteeristö vastasi Turun KY:n päivittäisen toiminnan toteutumisesta. Sihteeristön esimiehenä ja hallituksen puheenjohtajan aisaparina toimi pääsihteeri. Yhdistysaikana pääsihteerin tehtäviä hoitaa toiminnanjohtaja. Toiminnanjohtajan lisäksi toimihenkilöihin kuuluu nykyisin talouspäällikkö ja myyntipäällikkö.

Turun KY:n näkyvimpiä luottamustoimia on hallituksen vuosittain valitsemat emäntä ja isäntä. Emäntä ja isäntä on valittu ensimmäisen kerran jo perustamisvuonna 1950. Alussa toimenkuva oli hyvin laaja käsittäen monia eri edustustehtäviä. Nykyään emännän ja isännän vastuulla on järjestää Turun KY:n vuosijuhlat.

Turun KY:n pääsihteerit

1973-1974

Arjaluoto Ilkka
1974

Manninen Antti
1975-1976

Pyysalo Jouko
1976

Kaihlanen Seppo
1976-1978

Pitkänen Risto
1978-1979

Halminen Lauri
1979

Rauhala Osmo
1981

Ahponen Markku
1982

Ekqvist Riitta
1983

Hiltunen Rauno
1984

Lehtonen Terhi
1985-1986

Kaleva Kaarle
1987-1988

Lalla Jyrki
1989

Puhakka Petri
1990-1991

Palomäki Pekka
1992-1993

Salin Jyri
1994-1995

Mäkikalli Jaakko
1996-1997

Haavisto Jari
1998-1999

Paalama Tommi
2000-2001

Virtanen Marko
2001-2003

Gorschelnik Hanna
2003-2006

Koivisto Matti
2006-2009

Kärki Johanna

Turun KY:n toiminnanjohtajat

2010-2011

Mikkilä Emma
2011-2013

Kaleva Lotta
2013-2015

Lunkka Henna
2015-2017

Tyynelä Maria
2017-

Hannula Meeri

Edustajiston puheenjohtajat

1971

Okko Paavo
1972-1977

Paasio Antti
1978

Fagerlund Harri
1979

Vuorilehto Harri
1980-1981

Rastas Jukka
1982

Mäkeläinen Risto
1983

Hienonen Jukka
1984

Kivinen Lauri
1985

Leppänen Mika
1986

Paajanen Mikko
1987

Kuitunen Heikki
1988

Mäkikalli Juha-Veikko
1988

Tulokas Päivi
1989

Korolainen Perttu
1990

Pernu Ulla-Maija
1991-1992

Rannikko Jaana
1992-1993

Leväpelto Kirsi
1993

Mattsén Kristiina
1994-1995

Nirvi Raissa
1995-1996

Veijola Heikki
1996-1997

Hämäläinen Hanna
1997-1998

Nordlund Satu
1998

Neilimo Noora
1999

Viita Kati
2000

Lagerroos Kristina
2000-2001

Anttila Minna
2001-2002

Kinnari Stiina
2002-2003

Vilkkunen Topi
2003-2004

Pihkola Hanna
2004-2005

Hassi Lotta
2005-2006

Uotila Varpu
2006

Cortez Monto Rosa
2007

Ahokas Niina
2007

Koponen Mikko
2007-2008

Rahko Jonni
2008

Haonperä Viivi
2009

Mannfolk Niklas

Taloustoimikunnan puheenjohtajat

2000

Lyytinen Kai
2001

Ailio Atte
2002

Nummelin Jussi
2003

Heinonen Heikki
2004

Ahto Ossi
2005-2006

Hämäläinen Antti
2006-2008

Karvinen Petri
2008-2009

Mustonen Janne
2010

Rauhamäki Joona
2011

Valkonen Ville
2012

Syrjälä Kalle
2013-2014

Sulin Otto
2015-2016

Mykkänen Juuso

Turun KY:n emännät ja isännät

1950

Emäntä
Grundström Maija
Isäntä
Valtanen Jyrki
1951

Emäntä
Aunio Hillevi
Isäntä
Nordell Reijo
1952

Emäntä
Koski Terttu
Isäntä 
Lahtinen Aaro/
Salutskij Elis
 
1953

Emäntä
Nuotio Maiju/
Salminen R.
Isäntä
Metsämäki Teuvo
 
1954

Emäntä
Alanne Raili
Isäntä 
Jansson Oiva
 
1955

Emäntä 
Gustafsson Ritva
Isäntä 
Numminen Jarmo
 
1956

Emäntä
Kunnas Anja
Isäntä
Koivurinta Matti
 
1957

Emäntä
Kerola Raili
Isäntä
Suokko Kalervo
 
1958

Emäntä
Murto Lea
Isäntä
Soini Kalevi
 
1959

Emäntä
Pulli Hilkka
Isäntä
Mannola Tomi
 
1960

Emäntä
Salvos Sirpa
Isäntä
Hertto Raimo
 
1961

Emäntä
Hyödynmaa Mirja
Isäntä
Bergström Heikki
 
1962

Emäntä
Ristolainen Leena
Isäntä
Kaitila Kyösti
 
1963

Emäntä
Usvakari Tuula
Isäntä
Saarto Jukka
 
1963-1964

Emäntä
Ahonen Hilkka-Liisa
Isäntä
Saarto Jukka
 
1964-1965

Emäntä
Salo Liisa
Isäntä
Grundström Jaakko
 
1966

Emäntä
Tuomola Leila
Isäntä
Vaarama Heikki
 
1967

Emäntä
Hänninen Irmeli
Isäntä
Norha Kari
 
1968

Emäntä
Korenius Marja
Isäntä
Norha Kari
 
1969

Isäntä
Kauppila Esa
 
1970

Emäntä
Reijonen Päivi/
Virevuo Maria
Isäntä
Kauppila Esa/
Kajander Reijo
 
1971

Emäntä
Nenonen Seija
Isäntä
Niemi Pekka J.
 
1972

Emäntä
Kivimäki Anja
Isäntä
Pitkä Veijo
 
1973

Emäntä
xx
Isäntä
xx 
1974

Emäntä
xx
Isäntä
xx 
1975

Emäntä
xx
Isäntä
xx 
1976

Emäntä
xx
Isäntä
xx 
1977

Emäntä
Korhonen Ainomaija
Isäntä
Helminen Riku
 
1978

Emäntä
Tuominen Kristiina
Isäntä
Järvenpää Juhani
 
1979

Emäntä
Tuominen Kristiina
Isäntä
Järvenpää Juhani
 
1980

Emäntä
xx
Isäntä
xx 
1981

Emäntä
xx
Isäntä
xx 
1982

Emäntä
xx
Isäntä
xx 
1983

Emäntä
xx
Isäntä
xx 
1984

Emäntä
xx
Isäntä
xx 
1985

Emäntä
xx
Isäntä
xx 
1986

Emäntä
Taina Anne-Marie
Isäntä
Tonteri Hannu
 
1987

Emäntä
Tuokko Jaana
Isäntä
Ojala Hannu
 
1988

Emäntä
Lassila Jaana
Isäntä
Erämetsä Eero
 
1989

Emäntä
xx
Isäntä
xx 
1990

Emäntä
Johans Monica
Isäntä
Granlund Markus
 
1991-1992

Emäntä
Ojala Hannele
Isäntä
Blomqvist Kristian
 
1993

Emäntä
Häkkinen Heli
Isäntä
Pulkkinen Mika
 
1994

Emäntä
Nylander Sari
Isäntä
Virtanen Juha-Pekka
 
1995

Emäntä
Kvist Sirpa
Isäntä
Tolonen Jyrki
 
1996

Emäntä
Keskinen Mirja
Isäntä
Anttila Pasi
 
1997

Emäntä 
Lehtinen Noora
Isäntä
Nyström Mikko
 
1998

Emäntä
Noramaa Inka
Isäntä
Palmi Ville
 
1999

Emäntä
Paananen Virpi
Isäntä
Juoalasmaa Lauri
 
2000

Emäntä
Leppänen Jonna
Isäntä
Ailio Atte
 
2001

Emäntä
Tuominen H.
Isäntä
Lindholm M.  
2002

Emäntä
Bergius N.
Isäntä
Klöf M. 
2003

Emäntä
Lujala E.
Isäntä
xx 
2004

Emäntä
Reinilä A-M.
Isäntä
Raukko M. 
2005

Emäntä
Junttila J.
Isäntä
Virtanen Tomi 
2006

Emäntä
Noukka R.
Isäntä
Jokinen P. 
2007

Emäntä
Peltomäki N.
Isäntä
Lähteenmäki Heikki 
2008

Emäntä
Kasurinen R.
Isäntä
Jokela Antti 
2009

Emäntä
Kokkila Sari
Isäntä
Kyllönen Heikki 
2010

Emäntä
Laaksonen Sanna
Isäntä
Haikonen Janne
2011

Emäntä
Iliev Veera
Isäntä
Kulmala Eetu-Petteri 
2012

Emäntä
Hurskainen Maisa
Isäntä
Jokinen Tommi-Juhani
2013

Emäntä
Laakio Salli
Isäntä
Sillanpää Otto
2014

Emäntä
Päivölä Viivi-Anna
Isäntä
Keskipoikela Veli-Matti
2015

Emäntä
Mänty Tiina
Isäntä
Vahe Ristomatti 
2016

Emäntä
Kailajärvi Tuulia
Isäntä
Rantanen Roope

Yhdistyksen hallitukset

2010

Puheenjohtaja 
Mikko Leino
Varapuheenjohtaja, yrityssuhteet 
Miikka Mäkiö
Koulutuspoliittinen vastaava 
Saila Kokkonen
Talousvastaava 
Joona Rauhamäki
Klubimestari
Arttu Kujala
Viestintävastaava 
Tinja Veikkolainen
Hyvinvointi- ja tutorointivastaava
Jouko Kiuru
Vapaa-ajan vastaava
Janne Siltanen
Liikuntavastaava
Antti Napola
Kulttuuri- ja perinnevastaava
Sanna Laaksonen
NESU-vastaava
Isadora Kamotskin/
Joonas Hamunen
 
2011

Puheenjohtaja
Juho Harmaa
Varapuheenjohtaja, yrityssuhteet
Tommi-Juhani Jokinen
Koulutuspoliittinen vastaava
Jussi Heikkonen
Talousvastaava
Ville Valkonen
Klubimestari
Mikael Vainio
Viestintävastaava
Lauri Liljenbäck
Hyvinvointi- ja tutorointivastaava
Joonas Hamunen
Vapaa-ajan vastaava
Otto Sulin
Liikuntavastaava
Aku Kähkönen
Kulttuuri- ja perinnevastaava
Pia Rawlins
NESU-vastaava
Juho Lassila
 
2012

Puheenjohtaja
Jussi Heikkonen
Varapuheenjohtaja
Otto Sulin
Talousvastaava
Kalle Syrjälä
Koulutuspoliittinen vastaava
Jukka Kujala
Kuntamestari
Olli Tehikari
Viestintävastaava
Sanni Sirkiä
Hyvinvointi- ja tutorointivastaava
Santeri Laine
Yrityssuhdevastaava
Ristomatti Vahe
Vapaa-ajan vastaava
Laura Haakana
Liikuntavastaava
Aleksi Huttunen
Kulttuuri- ja perinnevastaava
Henna Lunkka
NESU-vastaava
Ida Tuononen
 
2013

Puheenjohtaja
Olli Tehikari
Varapuheenjohtaja
Jussi Nieminen
Kansainvälisten asioiden vastaava
Timo Kovala
Koulutuspoliittinen vastaava
Jarkko Louhelainen
Kuntamestari
Ossi Tursas
Viestintävastaava
Joonas Hokka
Hyvinvointi- ja tutorointivastaava
Sofi Laiho
Yrityssuhdevastaava
Markus Häkli
Vapaa-ajan vastaava
Miro Korhonen
Liikuntavastaava
Antti Rikkilä
Kulttuuri- ja perinnevastaava
Ilona Häsänen
NESU-vastaava
Ann-Sofie Leimu
 
2014

Puheenjohtaja
Ann-Sofie Leimu
Varapuheenjohtaja
Otto Rouhiainen
Kansainvälisten asioiden vastaava
Milla Anttonen
Koulutuspoliittinen vastaava
Sofi Laiho
Kuntamestari
Arttu Tuuppa
Viestintävastaava
Riku Hietarinta
Hyvinvointi- ja tutorointivastaava
Laura Vähäsaari
Yrityssuhdevastaava
Oskari Rankamo
Vapaa-ajan vastaava
Tuulia Valaja
Liikuntavastaava
Juuso Mykkänen
Kulttuuri- ja perinnevastaava
Anna Lamberg
NESU-vastaava
Antti Rikkilä
 
2015

Puheenjohtaja
Laura Vähäsaari
Varapuheenjohtaja
Riku Hietarinta
Kansainvälisten asioiden vastaava
Maria Helle
Koulutuspoliittinen vastaava
Paula Peltomaa
Kuntamestari
Santeri Kangas
Viestintävastaava
Niko Nauholz
Sosiaalipoliittinen vastaava
Salla Maijala
Vapaa-ajan vastaava
Samuli Salo
Liikuntavastaava
Erika Ojala
Kulttuuri- ja perinnevastaava
Vilhelmiina Merta
NESU-vastaava
Miika Tiainen
 
2016

Puheenjohtaja
Paula Peltomaa
Varapuheenjohtaja
Santeri Kangas
Kansainvälisten asioiden vastaava
Minna Goyal
Koulutuspoliittinen vastaava
Oula Huttunen
Kuntamestari
Ilkka Laustola
Viestintävastaava
Anna Nukarinen
Sosiaalipoliittinen vastaava
Inka Helaniemi
Vapaa-ajan vastaava
Kristian Raitio
Liikuntavastaava
Henri Mäkivirta
Kulttuuri- ja perinnevastaava
Eveliina Mauno
NESU-vastaava
Iina Lappalainen
 
2017

Puheenjohtaja
Kristian Raitio
Varapuheenjohtaja
Roope Rantanen
Kansainvälisten asioiden vastaava
Saara Gratschev
Koulutuspoliittinen vastaava
Tuulia Kuusinen
Kuntamestari
Juho Vahala
Viestintävastaava
Mónica Seppänen
Sosiaalipoliittinen vastaava
Ella Miettinen
Vapaa-ajan vastaava
Taneli Hukkanen
Liikuntavastaava
Inari Syrjänen
Kulttuuri- ja perinnevastaava
Joona Uusitalo
NESU-vastaava
Iines Pusa
 
2018

Puheenjohtaja
Joona Uusitalo
Varapuheenjohtaja
Sofia Utriainen
Kansainvälisten asioiden vastaava
Lauri Lehtinen
Koulutuspoliittinen vastaava
Sandra Saranpää
Kuntamestari
Johanna Malin
Viestintävastaava
Emmi Hämäläinen
Sosiaalipoliittinen vastaava
Sanna Varjonen
Vapaa-ajan vastaava
Juho Törhönen
Liikuntavastaava
Antti Heinonen
Kulttuuri- ja perinnevastaava
Henry Huovari
NESU-vastaava
Oona Mäkinen
 

Turun kauppakorkeakoulun ylioppilaskunnan hallitukset kautta aikain

1950

Puheenjohtaja
Sukkinen Jussi
Varapuheenjohtaja
Nahi Antti
Taloudenhoitaja
Varjo Atte
Jäsenet
Elomaa Heikki
Airamo Keiju
Miettinen Kyösti
Varajäsenet
Hamara Jaakko
Vepsäläinen Antti
Sihteeri
Vesenterä Sinikka
Kuusisto Pentti
 
1951

Puheenjohtaja
Sukkinen Jussi
Varapuheenjohtaja
Kuusisto Pentti
Taloudenhoitaja
Lampo Jukka
Jäsenet
Aavasalo Ensio
Varjo Atte
Karlson Mikko
Varajäsenet
Jokela Aira
Laaksonen Risto
Sihteeri
Grundström Maija
 
1952

Puheenjohtaja
Kuusisto Pentti
Varapuheenjohtaja
Saari Pertti
Taloudenhoitaja
Koskenkorva Kalervo
Jäsenet
Valtanen Jyrki
Sukkinen Jussi
Grundström Maija
Varajäsenet
Hoffren Martti
Hurme Matti
Sihteeri
Viitanen Liisa
 
1953

Puheenjohtaja
Lahtinen Aaro
Varapuheenjohtaja
Rusama Olli
Taloudenhoitaja
Intonen Helmer
AIESEC
Viitanen Liisa
Sosiaaliset asiat
Salmi Lauri
Salutskij Elis
Varajäsenet
Riento Risto
Kuusanmäki Mikko
Sihteeri
Vuorio Jaakko
 
1954

Puheenjohtaja
Rusama Olli
Varapuheenjohtaja
Pohjavirta Ossi
Taloudenhoitaja
Pälkäs Veikko/
Laine Valter
Jäsenet
Hatakka Esko
Alho Eero
Metsämäki Teuvo
Intonen Helmer
Vuorio Jaakko
Varajäsenet
Aarnio Kirsti
Kuusanmäki Mikko
Sihteeri
Salminen Raija
 
1955

Puheenjohtaja
Pohjavirta Ossi
Varapuheenjohtaja
Jyrkkiö Esa
Taloudenhoitaja
Kuosa Aarno
Jäsenet
Jansson Oiva
Laine Valter
Alanne Raili
Kaira Ritva
Siltanen Olavi
Latva Mikko
Karlson Mikko
Sihteeri
Selander Joni
 
1956

Puheenjohtaja
Karlson Mikko
Varapuheenjohtaja
Siltanen Olavi
Taloudenhoitaja
Känkänen Urho
Jäsenet
Norla Olli
Jalamo Ilkka
Numminen Jarmo
Selander Joni
Pollari Lasse
Ajanko Antti
Rintanen Eeva
Sihteeri
Ylipoti Anneli
 
1957

Puheenjohtaja
Jansson Oiva
Varapuheenjohtaja
Känkänen Urho
Taloudenhoitaja
Mahlamäki Tauno
Jäsenet 
Karlson Mikko
Pollari Lasse
Ajanko Antti
Simola Heikki
Leino Rainer
Aho Aulis
Auramo Juhani
Sihteeri
Hiltunen Ella
 
1958

Puheenjohtaja
Jansson Oiva
Varapuheenjohtaja
Auramo Juhani
Taloudenhoitaja
Tuohimaa Erkki
Opintoasiat
Kaitila Matti
Ekonomijaosto
Siltanen Olavi
Tiedotus
Mahlamäki Tauno
Ulkoasiat
Aho Aulis
Kerhomestari
Urmas Olli
Jäsenet 
Suokko Kalervo
Kiiski Viljo
Sihteeri
Sinkkonen Anna
 
1959

Puheenjohtaja
Mäki Jukka
Varapuheenjohtaja
Soini Kalevi
Taloudenhoitaja
Majala Reino
Ekonomijaosto
Pollari Lasse/
Kanerva Reino/
Urmas Olli
Opinto- ja sosiaaliasiat
Tuohimaa Erkki
Tiedotus
Punkari Antti
Ulkoasiat
Haahtela Jouko
Kerhomestari
Sarvamaa Georg
Jäsenet
Murto Lea
Kiiski Viljo
Sihteeri
Valtonen Marja-Liisa
 
1960

Puheenjohtaja
Mäki Jukka
Varapuheenjohtaja
Mannola Tomi
Taloudenhoitaja
Hellberg Lasse
Ekonomijaosto
Urmas Olli
Opintoasiat
Majala Reino
Tiedotus
Tavio Pentti
Ulkoasiat
Junttu Kari
Kerhomestari
Kettinen Kalevi
Jäsenet 
Haahtela Jouko
Valtonen Marja-Liisa
Sihteeri
Ruuskanen Marja-Leena
 
1961

Puheenjohtaja
Mäki Jukka
Varapuheenjohtaja
Hertto Raimo
Taloudenhoitaja
Rantalainen Veikko
Ekonomijaosto
Tuohimaa Erkki
Opintoasiat
Kares Kelpo
Tiedotus
Sundholm Sakari
Ulkoasiat
Heikkinen Risto
Sihteeri
Wenden Eva
Kerhomestari
Vornanen Sakari
Jäsenet 
Tavio Pentti
Salvos Sirpa
 
1962

Puheenjohtaja
Heikkinen Risto
Varapuheenjohtaja
Maijala Juhani
Taloudenhoitaja
Salo Ilpo
Ekonomijaosto
Kettinen Kalevi
Jäsenet
Rännäli Risto
Viljanen Sinikka
Heino Sampsa
Heliander Antti
Bergström Heikki
Sihteeri
Brusila Annele
 
1963

Puheenjohtaja
Heino Sampsa
Varapuheenjohtaja
Hilke Pentti
Taloudenhoitaja
Kempas Teuvo
Ekonomijaosto
Kettinen Kalevi
Kulttuuri
Leivo Matti
Opinto
Rännäli Risto
Sisäasiat
Kaitila Kyösti
Kerhomestari
Björk Kari
Ulkoasiat
Salo Ilpo/
Männistö Matti
Sihteeri
Hertto Marja-Liisa
 
1963-1964

Puheenjohtaja
Heino Sampsa
Varapuheenjohtaja
Hilke Pentti
Taloudenhoitaja
Kempas Teuvo
Ekonomijaosto
Kettinen Kalevi
Kulttuuri
Leivo Matti
Kerhomestari
Björk Kari
Ulkoasiat
Männistö Matti
Sisäasiat
Antti-Poika Kalevi
Opintoasiat
Rännäli Risto
Sihteeri
Hertto Marja-Riitta
 
1964-1965

Puheenjohtaja
Leivo Matti
Varapuheenjohtaja
Saarto Jukka
Taloudenhoitaja
Kiviniemi Pekka
Ekonomijaosto
Hertto Raimo
Ulkoasiat
Ahtola Pekka
Opintoasiat
Antti-Poika Kalevi
Kerhomestari
Helander Mikko
Kulttuuri
Mikkola Markku
Sisäasiat
Artkoski Jarkko
Sihteeri
Valtere Anja
 
1966

Puheenjohtaja
Reims Erkki
Taloudenhoitaja
Ahtola Olli
Ekonomijaosto
Hertto Raimo
Sisäasiat
Kiviluoto Heikki
Ulkoasiat
Kokkola Risto
Sihteeri
Sutinen Kristina
 
1967

Puheenjohtaja
Penttinen Matti
Taloudenhoitaja
Reunanen Erkki
Ekonomijaosto
Huuska Taisto
Sisäasiat
Okko Paavo
Ulkoasiat
Harlas Kari
Järjestely
Norha Kari
AIESEC
Ahonen Tapani
Sihteeri
Rekola Lea
 
1968

Puheenjohtaja
Okko Paavo
Taloudenhoitaja
Alanne Aatu
Ekonomijaosto
Huuska Taisto
Ulkoasiat
Lehtonen Turkka/
Niinikoski Risto
Sisäasiat
Rissanen Arto
AIESEC
Hakola Juha
Sihteeri
Ahtola Anneli
 
1969

Puheenjohtaja
Rissanen Arto
Talousministeri
Sipilä Pekka/
Seppälä Jouko
Ekonomijaosto
Okko Paavo
Ulkoministeri
Niinikoski Risto
Sisäministeri
Arjaluoto Ilkka
Opintoministeri
Leskinen Sirkka-Liisa
Sosiaaliministeri
Väisänen Seppo
Sihteeri
Hytti Leena 
 
1970

Puheenjohtaja 
Lehtimäki Jorma/
Kivelä Pekka
Talousministeri
Hakkarainen Olli T.
Ekonomijaosto
Niinikoski Risto
Ulkoministeri
Hacklin Juhani
Sisäministeri
Manni Kimmo
Opintoministeri
Rissanen Arto/
Mononen Markku
Sosiaaliministeri
Arjaluoto Ilkka/
Wilkman Kari
Sihteeri
Järvilahti Arja
 
1971

Puheenjohtaja
Hacklin Juhani
Talousasiat
Hakkarainen Anja
Korkeakoulupolitiikka
Monnonen Markku/
Hakkarainen Olli T.
Ulkoasiat
Jäntti Pentti/
Paajanen Veli
Kulttuuri
Sortemo Elisa/
Malinen Antti
Sosiaaliasiat
Heiskanen Erkki
Opintoasiat
Hietakari Seija
Projektit
Leppänen Tapani
Sihteeri
Hacklin Marjatta
 
1972

Puheenjohtaja 
Hacklin Juhani
Hakkarainen Olli T.
Wilkman Kari
Hallintoasiainjaoston pj.
Leppänen Tapani
Hörtsänä Juhani
Eriksson Tapio
Korkeakoulupoliittisen jaoston pj.
Hakkarainen Olli T.
Kaartinen Jorma
Reivonen Juha
Kulttuurijaoston pj.
Malinen Antti
Ilola Pirjo
Pihajoki Ossi
Sosiaaliasiainjaoston pj. 
Heiskanen Erkki
Salminen Matti K.
Hörtsänä Juhani
Talousjaoston pj. 
Hakkarainen Anja
Laitinen Erkki
Kivimäki Juha
Ulkoasiainjaoston pj.
Paajanen Veli
Wilkman Kari
Sipilä Pekka
Varapuheenjohtaja 
Hakkarainen Olli T.
Ilola Pirjo
Kaartinen Jorma
Pihajoki Ossi
Sihteeri
Hacklin Marjatta
Järvenreuna Mervi
 
1973
 

Puheenjohtaja 
Wilkman Kari O.
Selinheimo Juhani
Kaihlanen Seppo
Hallintoasianjaoston pj. 
Eriksson Toivo
Ala-Nissilä Olavi
Palonen Kimmo
Toivanen Risto
Korkeakoulupoliittisen jaoston pj. 
Reivonen Juha
Manninen Antti
Pitkä Veijo
Kulttuurijaoston pj. 
Pihajoki Ossi
Salonen Juha
Sosiaaliasiainjaoston pj. 
Hörtsänä Juhani
Kurppa Mervi
Kaihlanen Seppo
Säiläkivi Teppo
Talousjaoston pj. 
Kivimäki Juhani
Ala-Nissilä Olavi
Laurila Heikki
Varis Seppo
Ulkoasianjaoston pj. 
Sipilä Pekka
Heinonen Juhani
Rasinen Asko
Varapuheenjohtaja 
Pihajoki Ossi
Manninen Anti
Pitkä Veijo
Sihteeri 
Kurppa Mervi
Heinonen Juha
Kyöstilä Kaija
Jalkanen Pirkko
 
1974

Puheenjohtaja 
Kaihlanen Seppo
Nyberg Arne
Lehtonen Rauli
Korkeakoulupoliittisen jaosto pj. 
Pitkä Veijo
Lönn Pirjo
Mörö Raimo
Talousjaoston pj. 
Varis Seppo
Ala-Nissilä Olavi
Valli Mauri
Vuorenmaa Kaija
Hyvärinen Matti
Ulkoasianjaoston pj. 
Rasinen Asko
Niska Anneli
Linnahovi Tuulikki
Sosiaaliasiainjaoston pj. 
Säiläkivi Teppo
Rantaniemi Tarja
Vehmanen Markku
Hallintoasianjaoston pj.
Toivanen Risto
Kivimäki Anja
Varapuheenjohtaja 
Pitkä Veijo
Ala-Nissilä Olavi
Valli Mauri
Kivimäki Anja
Sihteeri 
Jalkanen Pirkko
Akkanen Merja
Raja Leila
 
1975

Puheenjohtaja 
Lehtonen Rauli
Säiläkivi Teppo
Kaihlanen Seppo
Mörö Raimo
Korkeakoulupoliittisen jaosto pj.
Rivinoja Alpo
talousjaoston pj.
Hyvärinen Matti
Soininen Hannu
Pitkänen Risto
Manninen Antti
Ulkoasiainjaoston pj. 
Linnahovi Tuulikki
Mörö Raimo
Kaihlanen Seppo
Joukanen Olli
Sosiaaliasiainjaoston pj. 
Vehmanen Markku
Soininen Hannu
Vehmanen Markku
Häkli Pekka
Kulttuurijaoston pj. 
Akkanen Merja
Rajala Hannu
Hasan Amos
Hallintoasianjaoston pj.
Kivimäki Anja
Rajala Hannu
Manninen Antti
Pitkänen Risto
Sihteeri 
Raja Leila
Lehtonen Rauli
Kurki J-P
Haapanen Maritta
 
1976

Puheenjohtaja 
Joukanen Olli
Korkeakoulupoliittisen jaoston pj.
Fagerlund Harri
Opintoasiainjaoston pj.
Silveri Erkki
Ulkoasiainjaoston pj.
Haavisto Esko
Sosiaaliasiainjaoston pj.
Pitkänen Risto
Kulttuurijaoston pj.
Mäntysaari Tuula
Hallintoasiainjaoston pj.
Kaurila Markku
Sihteeri
Haapanen Maritta
 
1977

Puheenjohtaja
Fagerlund Harri
Korkeakoulupoliittisen jaoston pj.
Mannermaa Mika
Ylitalo Juha
Opintoasianjaoston pj.
Hyvärinen Mervi
Talousjaoston pj.
Joukanen Olli
Koivunen Pekka
Ulkoasiainjaoston pj.
Haavisto Esko
Sosiaaliasiainjaoston pj. 
Honkala Kirsi
Arppe Timo
Kulttuurijaoston pj. 
Koivunen Pekka
Sorsa Piritta
Hallintoasiain pj.
Sinisalo Ahti
Sihteeri 
Harlas Liisa
Niinisaari Päivi
 
1978

Puheenjohtaja
Silveri Erkki
Ulkoasianjaoston pj.
Vuorilehto Harri
Korkeakoulupoliittisen jaoston pj.
Hyytiäinen Juhani
Opintoasianjaoston pj.
Tolvanen Pirkko
Talousjaoston pj.
Sinisalo Ahti
Sosiaaliasiainjaoston pj.
Heimo Markku
Kulttuurijaoston pj. 
Sorsa Piritta
Niinisaari Päivi
Hallintoasiainjaoston pj.
Rastas Jukka
Sihteeri 
Niinisaari Päivi
Simström Annele 
 
1979

Puheenjohtaja
Rastas Jukka
Ulkoasiainjaoston pj.
Bäckström Eeva-Maija
Korkeakoulupoliittisen jaoston pj.
Säiläkivi Ulla-Maija
Talousjaoston pj.
Rauhala Osmo
Sinisalo Ahti
Sosiaaliasiainjaoston pj.
Antila Arto
Kulttuurijaoston pj. 
Hakanen Outi
Kontio Marja-Leena
Hallintoasiainjaoston pj. 
Virkkunen Paavo
Urpiala Tiina
Projektiministeri
Hedman Martti
Sihteeri 
Simström Annele
Niemi Riitta
Heikkinen Merja 
 
1980

Puheenjohtaja
Turunen Pekka
Korkeakoulupoliittisen jaoston pj.
Ekqvist Riitta – Liisa
Talousjaoston pj. 
Kuokka Pekka
Ruuskanen Juhani
Tiedotusjaoston pj.
Mesimäki Reijo
Ulkoasianjaoston pj.
Ahponen Markku
Kulttuurijaoston pj.
Viitanen Marjo
Kuokka Pekka
Hallintoasianjaoston pj.
Lampinen Esa
Sosiaaliasiainjaoston pj.
Urpiala Tiina
Sihteeri
Heikkinen Merja
 
1981

Puheenjohtaja
Hiltunen Rauno
Ulkoasianjaosto 
Hidén Heidi
Nuorivaara Marjatta
Korkeakouluasianjaosto 
Ekqvist Riitta
Hiekkaranta Timo
Sosiaaliasiainjaosto 
Ekqvist Riitta
Lönnblad Petri
Kulttuuriasiainjaosto
Niemi Lauri
Hallintoasiainjaosto
Aaltonen Lauri
Talousasianjaosto
Ruuskanen Juhani
Tiedotusasianjaosto
Harkke Satu
Varapuheenjohtaja
Ekqvist Riitta
Sihteeri 
Seestelä Lea
Kuuri-Riutta Petra
 
1982

Puheenjohtaja
Hienonen Jukka
Ulkoasiat
Espelin Kirsi
Korkeakouluasiat 
Hiltunen Rauno .
Kivinen Lauri
Sosiaaliasiat
Hieta Jussi
Kulttuuriasiat 
Mäkinen Arto
Viljanen Anssi
Hallintoasiat
Mänty Timo
Talousvastaava
Vaarna Tero
Tiedotusasiat 
Kivinen Lauri
Mäkinen Arto
Taloussuunnitteluvastaava
Tiilikka Timo
Sihteeri 
Mäkelä Silja
Tikkanen Hannele
 
1983

Puheenjohtaja
Hiekkaranta Timo
Kulttuuriasiat
Junnila Anssi
AIESEC
Kokkonen Mirjam
Hallintoasiat
Kulha Tero
Talousasiat
Kulmala Jukka
Sosiaaliasiat
Lehtonen Terhi
Korkeakouluasiat
Salomäki Jukka
Ulkoasiat
Silfver Sari
Kulttuuriasiat
Viljanen Anssi
Tiedotusasiat
Västilä Raija
Sihteeri
Tikkanen Hannele
 
1984

Puheenjohtaja
Kulha Tero
Talousvastaava
Hyytiäinen Matti
Hallintovastaava 
Junnila Anssi
EKOL
Leppänen Mika
Korkeakouluasiat
Linnossuo Timo
AIESEC
Linsuri Anne
Ulkoasiat
Pöri Jaana
Tiedotus
Reima Juha
EOP
Rimpi Mika
Ulkoasiainsihteeri
Sippola Anne
Kulttuuri
Suokko Timo
Yritysasiat
Vanninen Pasi
Sihteeri
Anne-Marie Taina
 
1985

Puheenjohtaja
Linnosuo Timo
Talousvastaava
Rimpi Mika
Hallintoasiainvastaava
Taina Anne-Marie
EKOL
Elo Pirjo
Korkeakouluasiat
Kannisto Päivi
AIESEC
Linsuri Anne
Ulkoasiat
Sippola Anne
Tiedotus
Miettilä Asko
Kulttuuri
Antikainen Tuula
Yritysasiat
Huikku Jari
Sihteeri
Haavisto Hanna
 
1986

Puheenjohtaja
Heinonen Juha-Petri
Kulttuuriasiat
Lalla Jyrki
AIESEC
Manner Ville
Talousasiat
Korkeaoja Minna
Ulkoasiat
Holmen Kaisa
Tiedotus 
Pietilä Olli
Yritysteam 
Varesmaa Anssi
Korkeakouluasiat
Miettilä Asko
Sihteeri
Peltola Kaisa 
 
1987

Puheenjohtaja
Heinonen Juha-Petri
Talousasiat
Korkeaoja Minna
Kulttuuriasiat
Tulokas Päivi
AIESEC
Patrikainen Olli
Ulkoasiat
Arkkukangas Monica
Korkeakouluasiat
Pietilä Olli
Tiedotus 
Kuusisto Petri
Yritysteam
Varesmaa Anssi
Sihteeri
Peltola Kaisa 
 
1988

Puheenjohtaja
Palin Leena
Talousasiat
Junnila Pasi
Kulttuuriasiat
Mäkikalli Juha-Veikko
Ulkoasiat
Tarvainen Katri
Korkeakouluasiat
Kämppi Merja
Tiedotus
Markula Elisa
Yrityssuhteet
Korolainen Perttu
AIESEC 
Puhakka Petri
Sihteeri
Poikela Kaisa 
 
1988

Puheenjohtaja
Kämppi Merja
Talousasiat
Helle Timo
Kulttuuriasiat
Laakso Riitta
Ulkoasiat
Sinervo Petteri
Korkeakouluasiat
Pitkänen Timo
Tiedotusasiat
Kirves Tiina
Yrityssuhteet
Lahdensuo Elisa
AIESEC
Yrjönmäki Minna
Sihteeri
Kiili Minna
 
1989

Puheenjohtaja
Sinervo Petteri
Talousasiat
Pitkänen Ilkka
Kulttuuriasiat
Kallio Tarja
Ulkoasiat
Siukosaari Jukka
Korkeakouluasiat
Hämäläinen Tuula
Tiedotusasiat
Huttunen Tiina
Yrityssuhteet
Ojala Hannele
AIESEC
Haapavaara Vesa
Sihteeri
Tarvanainen Silja 
 
1990

Puheenjohtaja
Autere Kati
Sosiaaliasiat
Arnell Taina
Yritys- ja talousasiat
Parts Peeter
Korkeakouluasiat
Hämäläinen Tuula
Kansainväliset asiat
Rannikko Jaana
Järjestöasiat
Packalen Heli 
 
1991

Puheenjohtaja
Kirjavainen Sanna
Kansainväliset asiat, vpj 
Heinonen Lasse
Korkeakoulupolitiikka
Mattsén Kristiina
Sosiaalipolitiikka
Risku Marjo
PR-toiminta
Koivu Pasi
Yritys- ja talousasiat
Hakala Antti 
 
1991-1992

Puheenjohtaja
Hakala Antti
Kansainväliset asiat, vpj.
Heinonen Lasse
Korkeakoulupolitiikka
Mattsén Kristiina
Sosiaalipolitiikka
Risku Marjo
PR-toiminta
Kallio Tarja
Yritys- ja talousasiat 
Savolainen Markku
Suonpää Jyri
 
1992-1993

Puheenjohtaja
Mäkikalli Jaakko
PR-toiminta, vpj.
Virtanen Juha-Pekka
Korkeakoulupolitiikka
Nikkilä Outi
Hollmén Markus
Sosiaalipolitiikka
Kekäläinen Anne
Kansainväliset asiat
Lassinen Katri 
 
1993-1994

Puheenjohtaja
Lassinen Katri
Korkeakoulupolitiikka, vpj.
Antikainen Annamari
Sosiaalipolitiikka
Helenius Timo
Kansainväliset asiat
Toivari Marko
PR-asiat
Lehtonen Joni
Tiedotusasiat
Kantanen Laura
 
1994-1995

Puheenjohtaja
Veijola Heikki
Sosiaalipolitiikka, vpj.
Syrmä Anu
Korkeakoulupolitiikka
Haavisto Jari
Kansainväliset asiat
Linjamäki Anu
Yrityssuhteet
Nummela Sami
PR-toiminta
Oinas Sami
 
1995-1996
 

Puheenjohtaja
Syrmä Anu
Kansainväliset asiat, vpj.
Sipi Tiina
Korkeakouluasiat 
Haavisto Jari
Kinnari Leila
PR-asiat
Varsikko Markus
Sosiaaliasiat
Kalliala Anu
Yrityssuhteet
Vesa Petri
 
1996-1997

Puheenjohtaja
Peltomäki Mikko
Korkeakouluasiat, vpj.
Kinnari Leila
Kansainväliset asiat
Pukander Valtteri
PR-toiminta
Larste Sami
Sosiaaliasiat
Mäkelä Marika
Yrityssuhteet
Tanttu Heidi
 
1997-1998

Puheenjohtaja
Hovi Anna-Riikka
Korkeakouluasiat, vpj.
Paalama Tommi
Sosiaaliasiat, vpj. 
Talasmäki Ville
Korkeakouluasiat 
Korhonen Anna
Kansainväliset asiat
Koivukangas Sari
PR-toiminta, kulttuuri ja liikunta
Kuivinen Terhi
Yrityssuhteet
Järvinen Mia
 
1998-1999
 

Puheenjohtaja
Korhonen Anna
Korkeakouluasiat
Huovinen Otso
Kansainväliset asiat, vpj.
Virtanen Marko
Tiedotus ja vapaa-aika
Sariola Niina
Sosiaaliasiat
Siitonen Mari
Yrityssuhteet
Janhunen Amos
 
1999-2000
 

Puheenjohtaja
Huovinen Otso
Korkeakouluasiat
Niukko Ville
Kansainväliset asiat
Sipola Katariina
Tiedotus ja vapaa-aika
Ailio Atte
Sosiaaliasiat 
Mikola Virpi
Leppänen Jonna
Yrityssuhteet, vpj.
Nikkilä Terhi
Emäntä
Leppänen Jonna
Isäntä
Ailio Atte
 
2000-2001
 

Puheenjohtaja
Niukko Ville
Koulutuspoliittiset asiat
Jaakkola Jere
Kansainväliset asiat ja kehitysyhteistyö
Sahlstedt Annika
Tiedotus, Vapaa-aika ja vpj
Ikäheimonen Susanna
Sosiaaliasiat
Mäkinen Ari
Yrityssuhteet
Korvenranta Emmi
 
2001-2002
 

Puheenjohtaja
Jaakko Jere
Korkeakouluasiat ja vpj
Pihkola Hanna
Kansainväliset asiat 
Sinijärvi Tuuli
Sosiaaliasiat
Aalto Kaisa/
Siltari Päivi
Yrityssuhteet ja projektit
Tomula Karri
Tiedotus, Vapaa-aika ja Liikunta
Hyrsky Jukka-Pekka
 
2002-2003
 

Puheenjohtaja
Pihkola Hanna
Yrityssuhteet ja vpj
Heinonen Heikki
Koulutuspoliittiset asiat
Koivisto Matti
Tiedotus, Kulttuuri, Liikunta ja ympäristöasiat
Räsänen Raita
Kansainväliset asiat ja kehitysyhteistyö
Valkama Kaisa
Sosiaalipoliittiset asiat ja tasa-arvo
Eskola Pekka/
Leino Irene
 
2003-2004
 

Puheenjohtaja
Valkama Kaisa
Korkeakouluasiat, Pori-asiat ja vpj
Heinonen Eeva
Kansainväliset asiat
Ristimäki Antti
Tiedotus, toimijat ja kulttuuri
Hassi Lotta
Sosiaalipoliittiset asiat, ympäristö ja tasa-arvo
Raitio Johanne
Yrityssuhteet ja liikunta
Ahto Ossi
 
2004-2005
 

Puheenjohtaja
Heinonen Eeva
Korkeakoulupoliittiset asiat ja vpj
Junttila Jutta
Kansainväliset asiat ja kehitysyhteistyö
Cortez-monto Rosa
Sosiaalipoliittiset asiat, ympäristö, tasa-arvo ja Pori
Tulokas Suvi
Tiedotus, toimijat, kulttuuri ja traditiot
Sävelkoski Eeva-Mari
Yrityssuhteet ja liikunta
Virtanen Tomi
 
2005-2006
 

Puheenjohtaja
Cortez-Monto Rosa
Kansainväliset asiat, kehitysyhteistyö, Pori ja vpj
Kronström Heidi
Korkeakoulupoliittiset asiat
Mikkola Markku
Sosiaalipoliittiset asiat, ympäristö ja tasa-arvo
Ruokonen Hanna
Tutorointi, toimijaryhmät, kulttuuri ja traditiot
Ahokas, Niina
Yrityssuhteet, viestintä ja liikunta
Koponen Mikko
 
2006-2007
 

Puheenjohtaja
Kronström Heidi
Koulutuspoliittiset asiat
Aalto Tapio
Sosiaalipoliittiset asiat, tutorointi ja hyvinvointi
Sundström Petra
Kansainväliset asiat, tasa-arvo ja kehitysyhteistyö
Haonperä Viivi
Toimijaryhmä- ja kulttuuriasiat, Parkki
Piekkari Leena
Liikunta ja viestintä, vpj
Rahko Jonni
Yrityssuhteet
Lindholm Jerry
 
2007-2008
 

Puheenjohtaja
Haonperä Viivi
Koulutuspoliittiset asiat, Parkki, vpj
Mannfolk Niklas
Sosiaalipoliittiset asiat
Anu Lahtinen
Liikunta, viestintä, sidosryhmät
Hievanen Juri
Kansainväliset opintoasiat, tasa-arvo
Kylänpää Kari
Toimijaryhmät, kulttuuri ja perinteet
Lähteenmäki Heikki
 
2008-2009
 

Puheenjohtaja
Lahtinen Anu
vpj, viestintä, sidosryhmät, Pori
Valtanen Sini
Toimijaryhmät, kulttuuri ja perinteet
Haikonen Janne
Koulutuspoliittiset asiat
rntasalo Jenni
Hyvinvointi, Liikunta ja tutorointi
Nykänen Niko
Sosiaalipoliittiset asiat, kuntavaikuttaminen ja tasa-arvo
Simpanen Eetu
Kansainväliset opintoasiat
Marja-Aho Ilkka
TuKY ry -asiat
Laitala Laura