Vuosijuhlat

Meillä Turun KY:llä arvostetaan jatkuvan kehittymisen ja uuden luomisen lisäksi pitkiä, hyviksi todettuja perinteitä. Näistä perinteistä tärkeimpien, mutta samalla hauskimpien joukkoon lukeutuvat spektaakkelimaiset, syyslukukauden kruunaavat Vuosijuhlat. Tänä vuonna 68-vuotiaalle TuKYlle kilistellään laseja vujuillallisen merkeissä perjantaina 19. lokakuuta.

Vuosijuhlahumu ei kuitenkaan rajoitu vain tuohon yhteen iltapukujen ja frakkien täydentämään, usein yön pikkutunneille venyvään iltaan, vaan kokonaisuus rakentuu useista toinen toistaan hohdokkaammista tapahtumista. Juhlaviikonloppua ajatellen järjestetään kursseja, joilla muistellaan muun muassa miten pannaan seuratansseissa jalalla koreasti sekä opetellaan joka kylterin etikettisääntöjen oppimäärä. Myös jo perinteeksi muodostunut pupujen lakitustilaisuus sekä kontrastina fiiniydelle järjestettävät Rahvaanjuhlat nostattavat vuosijuhlatunnelman taivaisiin.

 

Itse juhlapäivä alkaa cocktailtilaisuudella, jossa kutsuvieraat esittävät tervehdyksensä vuosia täyttävälle Turun KY:lle. Illan hämärtyessä on koko säihkyvän juhlakansan aika suunnata ainutlaatuisen pramealle Turun VPK:n talolle, jossa pääjuhla monipuolisine ohjelmanumeroineen, esiintyjineen ja tansseineen vetää vertoja kuninkaallisille juhlamenoille. Illallisen jälkeen korkojen kopistelu tanssilattialla siirtyy jatkoille, joilla railakas huvittelu jatkuu hamaan yöhön. Sitkeimmät juhlavieraat saattavat vielä aamun sarastuksen aikaan löytää itsensä Parkilta jatkojen jatkoilta. ”Vujujännä” saa arvoisensa lopetuksen, kun mainettakin kirinyt Silliaamiainen eli Sillis päättää viikonlopun räjäyttämällä pankin lauantaina. Salaisessa paikassa järjestettävät, jo aamupäivällä alkavat juhlat takaavat juoma-, ruoka- sekä aktiviteettitarjonnallaan sen, että edellisillan hauskuus jatkuu koko viikonlopun läpi. Sillis sekä sitäkin seuraavat jatkot ovat varmasti bileet, joista vielä vanhainkodissakin riittää kerrottavaa!

 

Vuosijuhlatiimi 2018

Kiia Rouhelo

Emäntä

kiia.rouhelo@tuky.fi

Aino Häkkinen

Fiinitiimi

aino.hakkinen@tuky.fi

Aku Lehojärvi

Sillistiimi

aku.lehojarvi@tuky.fi

Atte Mäkinen

Isäntä

atte.makinen@tuky.fi

Iines Pusa

Fiinitiimi

iines.pusa@tuky.fi

Aleksi Antinmaa

Rahoitustiimi

aleksi.antinmaa@tuky.fi

Assi Ylitalo

Markkinointitiimi

assi.ylitalo@tuky.fi

Taneli Kaleva

Fiinitiimi

taneli.kaleva@tuky.fi

Alexander Shalov

Rahoitustiimi

alexander.shalov@tuky.fi

Sini Rehnberg

Markkinointitiimi

sini.rehnberg@tuky.fi

Kalle Kahanpää

Sillistiimi

kalle.kahanpaa@tuky.fi