TuKY:n historia

1980-1990

Turun kauppakorkeakoulun ylioppilaskunnan neljäs vuosikymmen aloitettiin luonnollisesti juhlimalla 30-vuotista taivalta muun muassa muutaman tunnin ja 12 000 turkulaisen mittaisella kättelyn maailmanennätystempauksella sekä Turun linnassa pidetyillä vuosijuhlilla. Historia kertoo, että vuosikymmenen lumisateen vuoksi juhlaväki ei voinut poistua jatkoilta ennen aamuyhdeksää, vaan yhteisen aamukahvin jälkeen he siirtyivät Kårenin Sillikselle frakeissaan ja iltapuvuissaan Hämeenkadun kinoksissa kahlaten.

Muitakin juhlia ja hauskanpitotempauksia vuosikymmeneen mahtui entiseen malliin - vietettiin vappuja, pupujaisia, pikkujouluja, hyväntekeväisyyteen rahaa keränneitä KYlumpialaisia, vuosi-juhlia ja bändi-iltoja sekä omalla porukalla että poikkitieteellisin kokoonpanoin. Vuonna 1982 aikalaisten mielestä “kypsymätön akateeminen nuoriso” järjesti vapputempauksen “Konttaan selvin päin”, jonka ideaa Alko piti onnistuneena ja jopa näyttävästi sponsoroi. Vastaavasti vappuna 1988 Turun KY:n jäsenet köröttelivät “Rullatuolilla 24 tuntia kauppatorin ympäri” ja keräsivät rahaa Käpylän kuntoutuskeskuksen hyväksi. Perinteisesti vappu on ilman tempauksiakin ollut opiskelijoiden juhlista jaloin ja railakkain.

Kuntatoiminta oli jatkuvaa aaltoliikettä aktiivisten ihmisten vaihtuessa nopeasti ja toiminnan muuttaessa muotoaan ja painopistealueitaan. Kulttuurin kukoistuskaudesta kertoo Turun KY:n kuoron perustaminen vuonna 1982. Samoihin aikoihin puoluepolitiikan ja poliittisten nuoriso-järjestöjen vaikutus ylioppilaskunnassa väheni heijastellen ehkä tietynlaista sisäänpäin kääntymistä ja pienen yo-kunnan vähäisten vaikutusmahdollisuuksien aiheuttamaa haluttomuutta ottaa kantaa yhteiskunnallisiin asioihin.

Kaikesta väitetystä sisäänpäin lämpiävyydestä huolimatta Turun KY katseli kaudella 1980–1990 vilkkaasti myös ulospäin - tai ainakin sivuilleen, ja olikin joulukuussa 1981 mukana perustamassa Ekonomiopiskelijoiden liittoa hoitamaan erityisesti kauppatieteellisen alan opiskelijoiden asioita. Pääsihteerin tapaamisista alkanut EKOL:n toiminta johti myöhemmin muun muassa yritys- asiamiesprojektin kautta hallituksen yritystiimin perustamiseen hoitamaan yhteyksiä yritys-maailmaan ja elinkeinoelämän järjestöihin. Myös ensimmäiset valtakunnalliset ekonomiopiskelija-päivät järjestettiin Turussa. Kansainvälistyminen saatiin niin ikään alkuun 1980-luvulla sekä kansainvälistymiskurssin että maailtojen avulla. Ulkoisia suhteita ylläpidettiin vastavuoroisin delegaatioin Leningradin, Krakovan ja Tukholman kauppatieteilijöihin, ja uusia kontakteja solmittiin muun muassa Oslon suuntaan.

Vuosikymmenen jälkipuoliskolla ylioppilas-kunnan hallinto koki monenlaisia muutoksia. Vuonna 1986 hallituksen hallintoasiainjaosto korvattiin projektisihteerillä ja korkeakouluasiain ja EKOL-vastaavien toimet yhdistettiin, seuraavana vuonna pääsihteeriä avustaneen toimistosihteerin virka lakkautettiin, kirjanpito siirrettiin erityiselle taloussihteerille ja entisen sosiaalisihteerin töitä sekä korkeakouluihin ynnä opiskeluihin liittyviä asioita alkoi hoitaa palkallinen korkeakoulu- ja sosiaalisasiain sihteeri. Entisen mallin mukaan edustajistovaalit järjestettiin syyskauden alku-puolella, mutta sääntömuutosten vuoksi “ylimeno-kaudella” 1987–1988 vaalit pidettiin kahdesti.

 Vuokratiloissa toimimiseen kyllästyneenä taloudeltaan vakaa Turun KY etsiskeli koko 1980-luvun alun ajan sopivaa kiinteistöä korkeakoulun lähettyviltä. Lisäksi 30-vuotisjuhlien yhteydessä tempauksilla kerätty pesämuna yhdessä osakesalkun ja Kerttulinkadun huoneiston kanssa lisäsi taloudellisia mahdollisuuksia. Kesän 1984 kynnyksellä sopiva kiinteistö löydettiinkin ja kauppa Parkinkatu 6:sta lyötiin lukkoon syksyllä. Parkin yli 300 m2:n kiinteistöstä tuli ylioppilaskunnan hankkeista sekä taloudellisesti että toiminnallisesti mittavin, pitihän talo myös remontoida ja kalustaa. Turun KY:n rahoitustavoitteeksi asetettiin noin 700 000 markkaa ja yritysten sekä yksityisten tuen varaan jäi 400 000 markkaa. Pääosin talkoovoimin tehtyjen, rakennusluvan viipymisen takia pari kuukautta myöhässä alkaneiden rakennustöiden valmistumisajankohdaksi kaavailtiin kevättä 1986. Parkin kerhotilat saatiin kuitenkin käyttöön vasta loppusyksystä 1986, jolloin tapahtumaa juhlistamassa oli mukana muun muassa mahdollisille tukijoille suunnatun rahankeräysvetoomuksen aikanaan allekirjoittanut Tellervo Koivisto. Parkin ylläpidosta ja jatkojen ynnä muiden tilaisuuksien “asiakaspalvelusta” vastaamaan valittiin talonmies sekä talomestari ja taloryhmä, joiden ohella Parkin lattioita alkoivat ahkerasti viikoittaisilla kokoontumisillaan kuluttaa eri jaostot ja aine-ryhmät. Niin ikään Parkin lauluillassa keväällä 1988 julkistettiin uusi, joka pojan ja -tytön taskukokoinen laulukirja Monttu Auki III.

 Vuosikymmenen alussa toimi Turun Ylioppilaslehdessä Turun KY:n oma toimittaja, mutta jo tuolloin oli lehti niin etääntynyt Turun KY:stä, että ylioppilaskunnassa harkittiin lehtiyhteistyöstä irtisanoutumista. Ilmeisen sisäänpäin kääntymisen, taloudellisten seikkojen sekä toimituksellisten erimielisyyksien vuoksi tämä tapahtuikin vuonna 1981 Åbo Akademin ylioppilaskunnan seuratessa mukana. Sittemmin painostettiin voimakkaasti omaan sisäiseen tiedottamiseen eli 1970-luvun puolivälissä syntyneen KYlisteen kehittämiseen. Edeltäjänsä Aika-Akselin kohtalon - toimituksellisten resurssien ylittämisen ja pois kuihtumisen - välttänyt KYliste onkin puhuttanut, ihastuttanut ja vihastuttanut toimituksellisesta linjasta riippuen. Suurta suosiota saavutti 1980-luvulla lehdessä epäsäännöllisesti seikkaillut Talousnaamio. Vuonna 1987 kuukausittain ilmestyneestä KYlisteestä muodostui enemmänkin kuntalaisten keskustelufoorumi pakinoineen ja mielipiteineen, kun taas Turun KY:n vapaista viroista, viikon bileistä, ekskursioista, saunailloista ja muista ajankohtaisuuksista kuntalaisia pääasiassa informoi maanantaisin ilmestynyt KYräilijä.

Ylioppilaskunnan liiketoiminta lopahti vuosikymmenen ensimmäisellä puoliskolla lähes olemattomiin ja taloushallinnossa toteutettiin organisaatiomuutoksia tavoitteena järjestötoiminnan, opintososiaalisen toiminnan ja puhtaan liiketoiminnan eriyttäminen itsenäisiksi hallinnollisiksi ja taloudellisiksi yksiköiksi. Turun kauppakorkeakoulun ylioppilaskunnan Tuki ry. eriytettiin konsernista vuonna 1982, jolloin sen vastattavaksi jäi ruokala- ja kirjakauppatoiminta voittoa tuottamatta. Samassa yhteydessä KY Offset myytiin toimintaansa ID-korttivalmistajana jatkaneelle Antennalle. Ylioppilaskunnan pääsihteeri otti talouspäällikön tehtävät ja taloustoimikunnan rooli ylioppilaskunnan talouden hoidosta vastaavana elimenä vahvistui. Vuosikymmenen viimeisinä vuosina liiketoiminnan kehittämiseen kiinnitettiin erityistä huomiota ja sekä Antenna että KY Contact saivat uudet tilat ylioppilastalosta Turun ylioppilaskyläsäätiöltä vuokratuista tiloista. Tällöin Parkinkadun tilat jäivät kokonaan ylioppilaskunnan järjestötoiminnan käyttöön.